ÇOCUK VE GENÇLİK EDEBİYATININ KAYIP KITASI RODİNYA "MERHABA" DİYOR • TANSU BELE'DEN "ATATÜRK'Ü UNUTMA ÇOCUĞUM" YAYIMLANDI • MEHMET FIRAT PÜRSELİM'DEN "KUMSALDA" YAYIMLANDI • TANSU BELE'DEN "KURBAĞA PRENS MİŞKO" YAYIMLANDI •

HABERLER

Tansu Bele

Gerçek adı Filiz Tansu olan Tansu Bele 1944 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe Bölümü okudu. Dedesi, gazeteci-yazar Sami Karayel’in yolundan giderek yazmayı temel uğraş olarak seçti.

Yazın dünyasına 1962 yılında şiirle girdi. İlk öykü ve denemeleri 1984 yılında Sanat Olayı Dergisi’nde yayımlanmaya başladı. Bugüne dek sayısız dergi ve yayın organında öykü, şiir, deneme, inceleme, sosyal konular, dil, felsefe ve kitap tanıtım yazıları yer aldı.

Romana ve çocuk yazınına yönelişi, 90’lı yıllardadır. Öykülerinde ve romanlarında ağırlık, kadın sorunlarındadır. Çocuk kitaplarında ise çevre bilincini ve felsefeyi çocuklara tanıtmaya çalıştı.

1990’dan bu yana Türk Dili Dergisi’nin yazarı olan Bele’nin yayımlanmış kırk yedi yapıtı bulunmaktadır. 1984 yılında Sanat Olayı Dergisi Öykü Birinciliği, 1991 yılında Türk Hava Kurumu Öykü İkinciliği, 1998 yılında Kültür Bakanlığı 75. yıl Eser Yarışmaları İnceleme Dalı Başarı Ödülü ve 2003 Eyüboğlu Vakfı, Sabahattin Eyüboğlu Deneme Ödülü sahibidir.

 

 YAYINEVİMİZDEKİ ESERLERİ

   

© AYA KİTAP, 2016